Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: konik polski — opis wyglądu i charakteru

Kompendium wiedzy o koniach: konik polski — opis wyglądu i charakteru

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konik polski — opis wyglądu i charakteru

Czy konik polski to rasa? Jakie są najważniejsze cechy tych koni? Czytaj dalej, by poznać podstawowe informacje o tych małych, ale wyjątkowo dzielnych i odpornych rumakach.

Koniki polskie to jedyna rasa półdziko żyjących koni, którą spotkamy na terenie Polski. Występują w Białowieskim Parku Narodowym, który w okresie międzywojennym podjął się rekonstrukcji tej rasy jako najbliżej spokrewnionej z dzikim koniem, tarpanem. Stanowią również symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wypas koników polskich na wolności pozwala zachować cenne tereny zielone i siedliska wielu gatunków zwierząt. To jednak nie jest jedyne zadanie konika polskiego — w warunkach stajennych są to niezawodne zwierzęta do współpracy z człowiekiem.

Konik polski — wygląd, charakter i przeznaczenie

Koniki polskie są niewysokie (135-140 cm w kłębie) i ważą 300-400 kg. Ich charakterystyczną cechą jest umaszczenie — myszate lub bułanomyszate, z pręgą na grzbiecie. Zdarza się także pręgowanie nóg. Koniki mają krępą, zwartą budowę, twarde kopyta i bujną, czarną grzywę. Są bardzo odporne, długowieczne i mało wybredne, a w naturalnych warunkach źrebięta przychodzą na świat nawet w dwudziestostopniowe mrozy!

Koniki polskie, jako rasa spokrewniona z pierwotnymi końmi, bywają uparte i niezależne, ale ich łagodność, inteligencja i niewielkie wymagania sprawiają, że świetnie sprawdzają się jako konie wierzchowe (zwłaszcza w rekreacji), zaprzęgowe oraz pracujące w hipoterapii. Hodowcy koników polskich mogą liczyć na dofinansowanie dzięki programowi ochrony rodzimych ras.

Previous post

Polscy zawodnicy wysoko w rankingach FEI

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: koń huculski — podstawowe informacje o rasie