Home»Lifestyle»Sunny Boy CM – złoty czterolatek

Sunny Boy CM – złoty czterolatek

Finał koni 4-letnich w tegorocznych Mistrzostwach Polski Młodych Koni wyłonił niekwestionowanego mistrza tej kategorii wiekowej; został nim ogier Sunny Boy CM. Dowiedzieliśmy się kilku rzeczy o tym utalentowanym koniu polskiej hodowli. Jakich? Przekonajcie się sami.

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Tegorocznym Mistrzem Polski Młodych Koni w kategorii czterolatków został ogier Sunny Boy CM. Postanowiliśmy przybliżyć Wam jego sylwetkę i z zapałem obserwować dalszy rozwój kariery. Jaki zatem jest aktualnie najlepszy czteroletni koń ujeżdżeniowy w Polsce?

img_1805
Fot. Katarzyna Broda.
img_1998
Fot. Katarzyna Broda.

Po raz pierwszy w tym roku konie polskie startowały w jednej kategorii wraz z końmi zagranicznymi, a oceniane były zarówno przez sędziów polskich jak i sędziego zagranicznego Dietera Schule. Sunny Boy CM prezentowany na płycie przez Kamila Pulińskiego, a dosiadany przez Aleksandrę Szulc odniósł zwycięstwo w obu konkursach kwalifikacyjnych oraz w konkursie finałowym, co ostatecznie dało mu tytuł Mistrza Polski 4-latków. Sunny w kolejnych próbach otrzymał bardzo wysokie noty: 8,5 za stęp, 7,8 za kłus i 8,2 za galop.

img_2005
Fot. Katarzyna Broda.

Jak powiedzieli nam właściciele konia, ogier zakupiony został przez swoją obecną właścicielkę – Panią Celinę Maciaś – już w wieku 6-ciu miesięcy i od początku był przez nią prowadzony. Pierwszy tytuł zdobył jako roczniak podczas Czempionatu Koni Rocznych i Dwuletnich oraz Źrebiąt Pod Matkami Koni Ras Szlachetnych 2013, gdzie prezentowany był przez Karola Walas i ostatecznie zdobył trzecią lokatę. Rok później jako dwulatek z prezenterem Łukaszem Wrzesień zdobył tytuł V-ce czempiona. Sunny Boy CM charakteryzuje się wyjątkowo łagodnym usposobieniem i dobrym charakterem dzięki czemu współpraca z nim od źrebaka była przyjemnością.

sunny-zrebak-z-matka-sidney1
Sunny Boy jako źrebię. Fot. z archiwum Celiny Maciaś.
sunny-roczniak
Sunny Boy jako roczniak. Fot. z archiwum Celiny Maciaś.
sunny-2-latek
2-letni Sunny Boy. Fot. z archiwum Celiny Maciaś.

Ojcem Sunny Boy CM jest ogier Czuwaj, syn znakomitego hanowerskiego ogiera Windurf po Wenderkrais. Czuwaj dał bardzo wiele koni sprawdzonych w sporcie, a także ogierów dających znakomite potomstwo. Ogier ten rozpoczął swoją karierę sportową uzyskując wynik wybitny na zakładzie treningowym. Startował w Mistrzostwach Polski, w roku 2005 zdobył złoto na MPJ w Zakrzowie, wspaniale także pokazał się na Mistrzostwach Europy we Włoszech. Jednym z jego bardzo uzdolnionych synów jest wałach Randon, który startował w ujeżdżeniu pod Michałem Rapcewiczem (wielokrotny Mistrz Polski, startujący także w Pucharze Świata, dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich). Potomstwo ogiera Czuwaj sprawdza się w najwyższych konkursach nie tylko w ujeżdżeniu, ale także w skokach i w WKKW. Jest jedynym polskim koniem zajmującym miejsce w rankingu najlepszych ogierów świata prowadzonym przez WBFSP.

czuwaj1
Ogier Czuwaj.

Matką ogiera Sunny Boy CM jest klacz Sidney sp /Aron sp./ Campari M old. Klacz ta podobnie jak ojciec Sunny’ego odznaczała się wybitnym ruchem co wielokrotnie potwierdzała na czempionatach hodowlanych, wygrywając w kategorii klaczy rocznych i dwuletnich, aby ostatecznie ukończyć zakład treningowy klaczy w Bogusławicach w 2011 roku z pierwszą lokatą i oceną bardzo dobrą, otrzymując wybitne noty za chody pod jeźdźcem: 9,0 stęp, 8,8 kłus, 9,2 galop.

sidney
Klacz Sidney.

A co mówi o nim jego jeździec, Aleksandra Szulc, zawodniczka, która doprowadziła go na najwyższe podium?

Trafił do niej drogą, jaką trafia większość prywatnych koni, czyli został powierzony do treningu, z zamiarem startu na MPMK. Do finałów kwalifikował się podczas zawodów w Michałowicach, a start został oceniony przez zawodniczkę jako dość dobry. „Był dość rozkojarzony i rżał na czworoboku, co skutkowało brakiem poprawnego stępa. Jest to koń o wspaniałym charakterze, więc w ciągu 4 miesięcy spokojnej pracy zrobił duży postęp i na MPMK szedł już jak „stary”. Jeżdżę dużo na Polskich koniach,  natomiast nigdy wcześniej nie miałam u siebie w stajni ” Czuwaja „. Pamiętam natomiast tego pięknego ogiera, gdy startowała na nim moja koleżanka Gosia Warchoł – zawsze robił dobre wrażenie. Mimo tego, że sam miał dość słaby zad,  jego potomstwo, które widziałam (np. Randon czy właśnie Sunny) ma bardzo szybkie i silne zadnie kończyny,  co oczywiście rokuje na przyszłość. Sunny odziedziczył po ojcu na pewno świetną motorykę przednich nóg:  już dziś potrafi zrobić piękny kłus pośredni, co w zasadzie nie było do tej pory praktycznie ćwiczone. Z całą pewnością natura pomaga 🙂 Jeśli wszystko dobrze się ułoży, koń będzie „zdrowy i szczęśliwy”, myślę, że ma duże szanse, żeby zajść wysoko. Ma duże predyspozycje do zebrania, rewelacyjny zad a przy tym również efektowny przód.  Jak na razie jest bardziej jezdny.  Za kilka lat dowiemy się więcej ? Ma też swoje słabsze strony. Jako młodziak nie grzeszył urodą no i… bywa wielkim brudasem. Na padoku potrafi znaleźć największe błoto, celem wytarzania.”

img_4282
Fot. Katarzyna Broda.
Previous post

El Santo wraca na czworobok

Next post

Halowy Puchar Śląska Opolskiego 2016