Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Jakiego koloru grzywę i sierść ma koń gniady?

Kompendium wiedzy o koniach – Jakiego koloru grzywę i sierść ma koń gniady?

5
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 40: Jakiego koloru grzywę i sierść ma koń gniady?

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką wymaga od jeźdźca odpowiedniego przygotowania. Przystępującego czeka nie tylko sprawdzian umiejętności praktycznych, ale również test sprawdzający podstawową wiedzę na temat jeździectwa, zasad bezpieczeństwa i funkcjonowania koni. Pragnąc uzyskać pozytywny wynik egzaminu warto dobrze zapoznać się z pytaniami egzaminacyjnymi BOJ. Są one dostępne na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na jedno z nich, a dokładniej na pytanie numer 40: „Jakiego koloru grzywę i sierść ma koń gniady?”.

Brązowa Odznaka Jeździecka umożliwia wzięcie udziału w regionalnych zawodach skoków przez przeszkody do klasy L oraz ujeżdżenia klasy P. Jej posiadanie jest również koniecznie w przypadku chęci zdobycia wyższych odznak jeździeckich, takich jak Srebrna Odznaka Jeździecka oraz Złota Odznaka Jeździecka. Egzamin BOJ składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich polega na odpowiadaniu na pytania zadane przez komisję egzaminacyjną. Część praktyczna sprawdza naszą wiedzę z zakresu opieki stajennej oraz umiejętności jazdy konnej w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody.

gniady kon biegajacy po padoku
Autor: YuliiaKa Freepik

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 40: JAKIEGO KOLORU GRZYWĘ I SIERŚĆ MA KOŃ GNIADY?

Kolory maści u koni potrafią przybierać zróżnicowane barwy. Ilość wszelkich możliwych kombinacji kolorów i ich odcieni potrafi do dzisiaj zaskoczyć niejednego koniarza. Wyróżnia się cztery podstawowe maści u koni. Pierwsza z nich to kara, która cechuje się czarną sierścią, grzywą oraz ogonem. Druga – kasztanowata, często opisywana jest jako „rudawa”. Kolejna z nich to siwa i najłatwiej jest ją opisać jako „białą”. Czwarta z podstawowych maści to gniada. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu wyjątkowego ubarwieniu.

Gniady koń posiada okrywę włosową w kolorze brązowym, który może mieć odcień od jasnego do ciemnobrązowego. Grzywa i ogon gniadego konia zawsze są koloru czarnego. U koni o tym umaszczeniu często obserwuje się również czarne ubarwienie kończyn w okolicach stawu nadgarstkowego oraz skokowego. Maść gniada potrafi również przybierać różne oryginalne formy. Tak jak w przypadku innych maści mogą występować wszelkiego rodzaju odmiany na głowie i nogach.

Niezależnie od tego jakiej maści jest nasz koń, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na jakość jego sierści. Kondycja okrywy włosowej jest wyjątkowo cennym źródłem informacji o aktualnym stanie zdrowotnym naszego konia. Zdrowy koń posiada błyszczącą, gładką i zadbaną sierść. W przypadku zauważenia wszelkich niepokojących sygnałów podczas oceny okrywy włosowej konia należy wziąć pod uwagę analizę jego dotychczasowego żywienia. Pragnąc zadbać o jego sierść warto wykonać badania krwi i zacząć odpowiednią suplementację witaminami dla koni pod okiem weterynarza. Świetnym suplementem poprawiającym jakość włosa jest biotyna dla koni.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Maremmano

Next post

Pierwszy MER Krohn i Skowrońskiej-Kozubik