Kompendium wiedzy o koniach – Cechy świadczące o dobrym zdrowiu konia
PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 38: Wymień przynajmniej trzy cechy świadczące o dobrym zdrowiu konia.
Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką to świetna okazja do odświeżenia naszej wiedzy o koniach, lub w przypadku niektórych – poznania podstawowej teorii z zakresu jeździectwa i opieki nad końmi. Pozytywne zaliczenie egzaminu może nam zagwarantować solidne przygotowanie i dobre nastawienie. W nauce teorii z pewnością pomoże nam wcześniejsze zapoznanie się z pytaniami egzaminacyjnymi. Są one dostępne na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie numer 38 dotyczące cech świadczących o dobry zdrowiu konia.
Podczas egzaminu BOJ czeka nas sprawdzian teoretyczny oraz praktyczny. Pierwszy z nich ma charakter ustny – komisja egzaminacyjna zadaje nam wybrane przez siebie pytania, a my musimy poprawnie na nie odpowiedzieć. Część praktyczna jest nieco bardziej złożona. Zdający musi wykazać się podstawową wiedzą praktyczną z zakresu opieki stajennej, jazdy ujeżdżeniowej oraz skoków przez przeszkody. W przypadku nie zdania któregoś ze sprawdzianu wystarczy umówić się na najbliższy możliwy termin w ośrodku organizującym egzamin na Brązową Odznakę.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 38: WYMIEŃ PRZYNAJMNIEJ TRZY CECHY ŚWIADCZĄCE O DOBRYM ZDROWIU KONIA.
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie numer 38 chcielibyśmy przybliżyć wam temat funkcjonowania koni. Są one zwierzętami stepowymi, co znaczy, że w naturze ich tryb życia polega na ciągłym przemieszaniu się. Żyją one w stadach w których wspólnie wędrują w poszukiwaniu paszy i wody. Rozległe tereny, które zamieszkują zapewniają im dużą dawkę ruchu, jak i spore zróżnicowanie ziół, które spożywają. Z tego powodu konie zawsze powinny mieć zapewniony całodobowy dostęp do siana, kontakt z innymi osobnikami swojego gatunku oraz bezpieczny padok lub pastwisko.
Na zdrowie konia składa się również jego odpowiednia dieta, czyli taka, która dostarcza mu wszystkich, niezbędnych witamin i minerałów. Są one niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organów zwierzęcia, budowy tkanek czy idąc dalej – samopoczucia. Konie w warunkach stajennych rzadko mają możliwość spędzania czasu na pastwisku zawierających tak zróżnicowane trawy, jak konie żyjące na wolności. U konia cierpiącego na niedobory z czasem możemy zobaczyć zmatowienie sierści, problemy z wymianą okrywy włosowej, spadek apetytu, a nawet problemu z ruchem.
Dodatkowo bardzo ważny dla zdrowia koni jest sen. Konie poświęcają na spanie około 5 – 7 godzin w ciągu dnia, z czego przynajmniej 20 % tego czasu to faza REM. Jest ona bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania koni, gdyż tylko w tej fazie dochodzi do całkowitego rozluźnienia mięśni, regeneracji mózgu i procesu konsolidacji pamięci. U koni pozbawionych możliwości zapadania w sen REM obserwuje się spadek koncentracji, problemy z uczeniem się i ogólne pogorszenie zdrowia psychicznego. Z tego powodu konie powinny mieć zawsze zapewnione bezpieczne miejsce do spania w postaci wiaty lub boksu.
Po czym więc poznajemy, że koń jest w dobrym zdrowiu? Pierwsza wskazówką może być dla nas jego błyszcząca sierść – u koni, które są odpowiednio żywione i pielęgnowane okrywa włosowa jest odpowiednia do pory roku, lśniąca i odżywiona. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dobry apetyt. Zdrowy koń powinien zjadać około 1,5 kg siana na jego 100 kg masy ciała. Konie jedzą często w ciągu dnia, jednak w mniejszych dawkach. Jeżeli zaobserwujemy, że nasz koń niechętnie je i jest apatyczny to koniecznie powinniśmy wezwać weterynarza. Następnym wskaźnikiem zdrowia u koni jest ich swobodny i regularny ruch. W przypadku zauważenia sztywności, problemu z wstawaniem czy kulawizny koniecznie jest umówienie wizyty ze specjalistą.
O tym z jakiego powodu stosuje się derki dla koni dowiesz się tutaj!